Magento 2 instalacja

Proces Wdrożenia Magento 2 - Instalacja Cz.1

W tej serii artykułów na temat Magento 2, pragniemy pokazać Państwu krok po kroku w jaki sposób wdrożyć samodzielnie oprogramowanie sklepowe Magento 2 na własny serwer, skonfigurować bramkę płatności, zintegrować Magento 2 z firmą kurierską oraz wdrożyć gotowy szablon graficzny. Pracować będziemy na najnowszej stabilnej wersji Magento 2 dostępnej w dniu pisania artykułu (2.3.1).

Wymagania techniczne serwera

Na wstępie należy zaznaczyć, że Magento 2 jest potężnym narzędziem, dlatego też do jego poprawnego, płynnego działania potrzebny jest dość dobrej jakości serwer, z dostępem do niego via ssh (wiersz poleceń).

  • system operacyjny linux (ewentualnie do pracy developerskiej windows)
  • 2 GB RAM
  • serwer Apache 2.2 or 2.4 lub Nginx 1.x
  • baza danych MySQL 5.6, 5.7
  • PHP w wersji 7.1.3 lub nowszej
  • biblioteki PHP (bc-math, ctype, curl, dom, gd, ImageMagick 6.3.7 (or later) or both. intl, mbstring, mcrypt, hash.openssl, PDO/MySQL, SimpleXML, soap, spl, libxml, xsl, zip, json, iconv)

Pełną listę wymagań można znaleźć na oficjalnej stronie Magento 2 https://devdocs.magento.com/guides/v2.3/install-gde/system-requirements-tech.html

Instalacja Magento 2 - pobranie niezbędnych plików

Oficjalna strona Magento 2 informuje nas o 3 możliwych sposobach instalacji Magento 2, my skupimy się na sposobie instalacji Magento 2 poprzez composer, która naszym zdaniem jest najwygodniejszy.

Jeżeli interesują Cie pozostałe sposoby, zachęcam do odwiedzenia oficjalnej dokumentacji Magento 2 https://devdocs.magento.com/guides/v2.2/install-gde/bk-install-guide.html.

Zacznijmy zatem od pobrania oraz instalacji composera na naszym serwerze. Instrukcja instalacji znajduję się tutaj.

Kolejnym krokiem jest założenie konta na oficjalnej stronie Magento, jest to niezbędne do pobrania niezbędnych plików sklepu (konto można założyć pod tym linkiem https://account.magento.com/customer/account/create/)

Jeżeli mamy już konto to przechodzimy do najważniejszej części artykułu.

Oczywiście logujemy się na nasz serwer z poziomu wiersza poleceń (ssh), następnie przechodzimy do katalogu w którym chcemy zainstalować Magento 2. Jednak proszę pamiętać, że composer utworzy jeszcze jeden katalog z plikami Magento, dlatego miejsce na serwerze w którym powinniśmy się znajdować to katalog rodzic docelowego sklepu. Dla przykładu jeżeli Magento ma znajdować się w katalogu “/var/www/magento2”, wówczas powinniśmy znajdować się w katalogu “/var/www”.

Gdy jesteśmy już w docelowym miejscu na serwerze wpisujemy komendę jak poniżej.

composer create-project --repository=https://repo.magento.com/ magento/project-community-edition

Następnie composer poprosi nas o podanie danych autoryzacyjnych, public key to nasz login w serwisie Magento, zaś private key to nasze hasło ustawione podczas rejestracji konta.

Magento 2 instalacja

Jeżeli podaliśmy poprawne dane, composer, powinien nam pobrać szereg bibliotek których wymaga Magento 2 do poprawnego działania.

Następnym krokiem i ostatnim opisanym w tym artykule jest ustawienie odpowiednich praw dostępu (chmod) do katalogów, które tego wymagają. Zrobimy to za pomocą poleceń poniżej.

UWAGA! Przed wykonaniem tej operacji należy wejść do katalogu w którym zainstalowaliśmy sklep.

find var generated vendor pub/static pub/media app/etc -type f -exec chmod g+w {} \; find var generated vendor pub/static pub/media app/etc -type d -exec chmod g+ws {} \;

Jeżeli nasz serwer korzysta z systemu Linux Ubuntu, wówczas dodatkowo wpisujemy

chown -R :www-data . // Ubuntu

chown -R :www-data . // Ubuntu

Na koniec (dotyczy wszystkich systemów operacyjnych) wpisujemy

chmod u+x bin/magento

W tym artykule to już wszystko, w kolejnym dowiemy się w jaki sposób skonfigurować gotowy sklep Magento 2 do działania.